Doprava Platební metody Tabulka velikostí Nejčastější dotazy Kontakt Potřebujete poradit?
V nákupním košíku máte 0 ks zboží

Materiály používané pro oděvy

Materiály používané pro oděvy

 

Základní dělení pro materiály vhodné pro oděvy jsou přírodní (živočišného nebo rostlinného původu) a syntetické. Mezi přírodní materiály můžeme zařadit bavlnu, vlnu, len, kašmír, hedvábí, konopí či bambus. V syntetických materiálech nalezneme nejčastěji polyester, nylon, spandex, polypropylen, akryl, elastan, polyamid, lycra, mikrovlákno a další.


Jaké jsou vlastnosti těchto materiálů a jaké jsou jejich výhody a nevýhody se vám pokusíme přiblížit v tomto článku. Nejčastěji používané materiály pro výrobu legín jsou materiály syntetické nebo směs materiálů tak, aby látka legín byla pružná, odolná a zároveň příjemná na nošení.

 

Nejznámější a asi i nejoblíbenější z přírodních materiálů je bavlna. Bavlna se získává z keře bavlnovníku. V minulých stoletích byla bavlna zcela strategická pro textilní průmysl. Zaujímala téměř 80% celkového objemu použitých oděvních materiálů, v dnešní době tvoří „pouze“ 40%. Výhody bavlny jsou její vysoká savost, jemnost na dotek, odolnost proti oděrům, lze také prát i žehlit na vysoké teploty. Nevýhody bavlny je mačkavost a tvarová nestálost.

 

Vlna je starý a stále oblíbený textilní materiál, který se získává ze srsti ovcí. Jejími výhodami jsou nemačkavost, pružnost, hřejivost, tvárnost, vysoká absorpce vlhkosti. Dnes je vlněný materiál hojně používám při výrobě termoprádla a v kombinaci s různými dalšími materiály.

 

Hedvábí je dalším z  přírodních materiálů, které se získává po rozvinutí larvy bource morušového (z jednoho kokonu lze získat až 1,5km dlouhé vlákno). Výhodou hedvábí je jeho lehkost, hebkost, v zimě hřeje a v létě chladí a lesklost.  Nevýhodou je vysoká pořizovací cena a náročná údržba oděvů z pravého hedvábí. Častěji se setkáte se syntetickým hedvábím, které je cenově příznivější, odolnější a nevyžaduje takovou péči při své údržbě.

 

Oblíbený přírodní materiál je také len. Len se nejčastěji získává z rostliny zvané len přadný nebo len setý.  Je odolnější a pevnější než bavlna a má chladivé účinky. Nevýhodou je velká mačkavost, kterou způsobuje malá pružnost vláken. Nejčastěji se tedy vyskytuje s příměsemi bavlny, viskózy či polyesteru.

 

Nejnovějším přírodním materiálem je bambus, který se začal využívat převážně až v 20. století. Výhodou je velká jemnost na dotek, prodyšnost, lesk a vysoká savost vlhkosti a neutralizuje zápach. Z těchto důvodů se nejvíce používá při výrobě outdoorového oblečení nebo při výrobě ponožek.

 

Ze syntetických materiálů je neznámější a nejčastěji používaný polyester PES. Právě tento materiál odsunul bavlnu z nejvyužívanější textilní látky. Jeho výhodou je barevná stálost na světle, rychle schne, nemačká se, zachovává tvar a má vysokou živostnost. Jeho nevýhodou je, že má sklony ke žmolkovatění a nízké absorpční vlastnosti. Díky svým výhodám i nevýhodám se často mísí s dalšími látkami.

 

Polyamid PAD též znám jako nylon nebo perlon. Polyamidová vlákna byla prvním syntetickým materiálem, který se začal vyrábět již od roku 1939. Výhodou polyamidových vláken je jejich pevnost, pružnost a velmi vysoká odolnost oděru. Nejčastěji se používá pro výrobu silonek, plavek či sportovních oděvů. Pro zvýšení pružnosti se přidává i polyuretanové vlákno a tím vzniká látka zvaná spandex nebo lycra. Lycra je obchodním názvem elastanu firmy DuPond, je vždy používaná ve směsi s další látkou např. s nylonem. Spandex má velmi podobné složení jako lycra (též je vynalezen firmou DuPond) a jeho největší výhodou je jeho tvarová stálost, velká elasticita a odolnost proti oděru. Na dotek je měkký, hladký a odolává při častém kontaktu s lidským potem. V legínovém světě se s ním nejčastěji setkáte v kombinaci s polyesterem. Tyto legíny jsou velmi odolné jak barevně tak i tvarově. Jsou příjemné na nošení a mají jemný lesk.

 

Akryl či polyakryl PAN (celým názvem polyakrylnitrilová vlákna) je vlákno, které skvěle odolává vlivům světla, povětrnosti a mikroorganizmům. Také je velmi pružný a nežmolkovatí. Nevýhodou je, že není tak odolný jako jiné syntetické materiály.  Akryl má podobnou texturu vlákna jako vlna, se kterou se také nejčastěji mísí.

 

Viskóza též umělé hedvábí. Je vyráběna z celulózy a používána jako levná náhražka pravého hedvábí. Výhodami viskózy je lesklý vzhled, dobrá savost, jemnost na dotek a má též chladivý efekt. Často se používá při výrobě spodního prádla se směsí bavlny. Nevýhodou viskózy je mačkavost, menší odolnost proti oděru a nedoporučuje se viskózové oděvy ždímat a sušit pověšené. Při namočení vlákna slábnou na rozdíl např. od bavlny, proto by se neměli často prát. Modal je „vylepšený“ druh viskózového vlákna, který se nesráží, má větší odolnost při praní.Zpět na články...
Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.